Zestaw survivalowy to nic innego, jak zestaw przetrwania. Jak sama nazwa mówi, dzięki takiemu zestawowi można przetrwać w sytuacji awaryjnej. Może się on przydać nie tylko na wycieczkach rowerowych i biwakach. Zdecydowanie znajdzie on swoje zastosowanie podczas wypraw górskich, na których może się zdarzyć jakiś wypadek i trzeba będzie udzielić poszkodowanej osobie natychmiastowej pomocy, a także zasygnalizować innym ludziom aktualną lokalizację.
Nóż – wielozadaniowe narzędzie zestawu przetrwania
Oczywiście to, jaki nóż będziemy mogli posiadać w swoim zestawie przetrwania, zależne będzie od rozmiaru zestawu survivalowego. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie nóż z głownia stałą, ponieważ jest on bardzo wytrzymały. Jednakże wersja składana też dobrze sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych. Bez noża nie ma najmniejszej szansy na pozyskanie suchego drewna i przygotowania z niego naturalnej rozpałki. Ponadto można dzięki niemu stworzyć schronienie, a także skonstruować proste narzędzia. To za jego sprawą będzie możliwe wykopanie spod ziemi przynęty w postaci robaków. Bez wątpienia ułatwi to złowienie jakichkolwiek ryb na kolację.
Zestaw survivalowy a rozpalenie ogniska
Rozpalenie ogniska podczas różnego rodzaju wypraw, jest nieodłącznym elementem przetrwania w terenie. W zestawie survivalowym powinna znajdować się bez wątpienia zapalniczka lub zapałki czy krzesiwo z blaszką, za którego pomocą uzyska się iskrę o wysokiej temperaturze. W połączeniu z rozpałką, którą wcześniej należy zdobyć w terenie, możliwe będzie rozpalenie ognia w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Zapewni to możliwość ogrzania się, a także przygotowania posiłku oraz uzdatnienia wody do picia.
Czysta woda dzięki pakietowi przetrwania
Wiadomo już, jakie korzyści płyną z możliwości rozpalenia ogniska, jeśli chodzi o uzdatnienie wody do picia. Oczywiście warto mieć w takim zestawie naczynie do wody. Jeśli jednak okaże się, że zagotowanie wody jest niemożliwe, dobrze jest mieć w swoim zestawie przetrwania tabletki do uzdatniania wody. Dzięki nim można usunąć szkodliwe bakterie i wirusy, co uchroni uczestników wyprawy od problemów żołądkowych, a w najgorszym wypadku wymiotów, które jeszcze bardziej mogą odwodnić organizm.
Aby pozyskać wodę, należy mieć na wyposażeniu worek foliowy, a w przypadku potrzeby jej transportu, można użyć kondoma, który bardzo często znajduje się w zestawie survivalowym. Puszka przetrwania powinna zawierać także sól. Wodny jej roztwór pozwoli odkazić rany i uchronić od groźnych powikłań. Jest to ważne podczas długich wypraw górskich.